KAFPEDİA
Kafkas Ansiklopedisi

Mahinur Tuna

Accordion Item
Spicy jalapeno bacon ipsum dolor amet shankle spare ribs bresaola, tenderloin frankfurter doner rump. Turkey tenderloin jerky kevin pork loin. Frankfurter rump tongue landjaeger, pork buffalo sirloin. Pig cupim sausage biltong meatball tongue hamburger t-bone cow shank pancetta burgdoggen. Tail kielbasa meatloaf pork chop kevin ham hock frankfurter turducken brisket alcatra tenderloin jerky pig.

Pork loin tongue short loin short ribs, doner ham hock salami. Doner sirloin corned beef, burgdoggen landjaeger capicola meatball pork belly beef ribs. Pork chop beef corned beef frankfurter. Beef ribs bacon ball tip, spare ribs pancetta jerky pork belly tail. Ball tip tail alcatra pork loin burgdoggen, kielbasa landjaeger. Ground round hamburger tongue, sirloin leberkas pork loin prosciutto chuck cow short loin rump shank filet mignon pork chislic.

Abhaz aktivist, araştırmacı yazar, çevirmen.

Hayatı

Bilecik İlinde 1950 yılında doğdu. Abhaz boyunun Papba ailesine mensup. Savaştepe İlkÖğretmen Okulu, Çapa Yüksek Öğretmen Okulu, Edebiyat Fakültesi, Kütüphanecilik-Türkoloji bölümlerini bitirdi.

Türk Hava Yolları, Genel Müdürlük bünyesinde 23 yıl çalışıp emekli oldu.  

18 yaşından beri Abhaz  Dili ve Edebiyatı ile ilgili çalışmalarını sürdürdü ve Abhazolog Ömer Büyüka ile 30 yılı aşkın bir süre lingüistik, etimoloji ve mitoloji üzerine dersler aldı. Onun bazı kitaplarını Türkçe’den Abhazca’ya birlikte çevirdi.

1973 yılında Abhazya’yı ilk ziyaret eden kişilerden biri olan Mahinur Tuna Abhaz Kültür Derneği’nde iki dönem üst üste başkanlık yaptı.

2005 yılında Abhazya’nın savaştan sonraki ilk Cumhurbaşkanı olan Viladislav Arzınba’nın imzaladığı, yeni Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş’ın eliyle sunduğu Abhazya’nın en büyük devlet ödüllerinden biri olan “Axidz-Apşa” “Şöhret ve Onur” madalyasını aldı. Abhazya’nın seçkin yazarları tarafından oy birliği ile Abhaz Yazarlar Birliği üyeliğine kabul edildi. Abhazya’da yayınlanan bir derginin kapağında 100 ünlü Abhaz kadını arasında yer aldı.

Türkiye’de ve Abhazya’da  çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayınlandı.

Abhaz Devlet Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi’nde doktora çalışmalarını sürdüren, Abhazca, İngilizce ve Osmanlıca bilen ve Abhaz-Türk kültürü ve tarihi üzerine araştırmalar yapan Mahinur Tuna Abhazca’dan Türkçe’ye Türkçe’den Abhazca’ya çeviriler yapmakta, halen, kendi kurduğu As Yayın- Turizm, Organizasyon ve Ticaret Ltd. Şirketi’nde çalışmaktadır.

Avukat Rahmi Tuna ile evli olup, Burcu adında evli bir kızı vardır.

Kitapları

  • İlk Türk Kadın Ressam Mihri Rasim(Müşfik) Açba, 2007
  • Ömer Büyüka Biyografisi

Çevirileri

  • Abhazya’nın Arkeolojik Eserleri, 2013
  • Abrıskil (Abhas Promethe’si), 2010
  • Abhaz Kralı,2008
  • Apsilya ve Tsabal, 2001
  • Abhazya Tarihi, 2000

Kaynakça

"Papapha Mahinur Tuna". sakaryaabhaz.org. Erişim Tarihi: 04.12.2021

Mahinur Tuna

Doğum: 20.04.1950, Bilecik

Meslek: Aktivist, araştırmacı yazar, çevirmen

Eserleri:

  • İlk Türk Kadın Ressam Mihri Rasim (Müşfik) Açba
  • Ömer Büyüka Biyografisi

Üyelik: Abhaz Kültür Derneği (İKKD, Eski Başkan), Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), Kafkas-Abhaz Dayanışma Komitesi, Dünya Çerkes Birliği (DÇB)

licenseuserschevron-down